arama

Avusturya’da Milli Görüş derneklerine yönelik skandal önerge!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • refahgazetesi refahgazetesi

Avusturya Ulusal Meclisi’nde Milli Görüş dernekleri ile bazı İslami derneklerin kapatılmasıyla ilgili kapatma önergesi verildi.

Avusturya’da Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği (ATİB) ve Milli Görüş’e ait derneklerin kapatılmayla karşı karşıya olduğu bildirildi.

Avusturya Ulusal Meclisi’nde yasalara aykırı bir durumun saptanması halinde Milli Görüş’e ve bazı İslami kuruluşlara bağlı derneklerin kapatılmasını öngören önerge kabul edildi.

Avusturya’da pazar günü yapılacak seçim öncesi toplanan Ulusal Meclis, aşırıcılıkla mücadele kapsamında çeşitli partilerin sunduğu önergeleri görüştü.

Önergede Müslümanlara ait kuruluşlar için “İslamist dernekler” ifadesi kullanılırken, ATİB ve Milli Görüş’e bağlı derneklerin denetlenmesi, herhangi bir suç unsurunun tespit edilmesi durumunda kapatılması istendi.

Mevcut hükümete tavsiye niteliğindeki önergenin herhangi bir yaptırım gücü bulunmadığı ifade edilirken İslami derneklere yönelik bu türden bir tavrın ortaya çıkması ise eleştirilere neden oldu.

Öte yandan seçimlere 4 gün kala geçici bir hükümete Müslümanlara ait kuruluşların kapatılması yönünde bir tavsiyenin meclisten geçmesi tepkilere yol açtı.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.