arama

Çevre Bakanı Kurum, “Salda Gölü çevresinde kaçak yapıları yıktık”

  • refahgazetesi refahgazetesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sakarya ziyaretinde konuştu. Kurum Salda Gölü ile ilgili şunları söyledi: “Hiçbir şekilde yapılaşma yapmayacağız. Yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Kaçak yapıları yıktık.”

Bakan Kurum, Sakarya ve çevresiyle ilgili de şunları söyledi:

“Verdiğimiz her kararda çevreyi ve doğayı koruyacak adımları aymaya gayret gösterdik. Sapanca Gölü kıyısında yerleşim alanları TEM ve E-5 yanında olması sebebiyle gürültü bariyeri projesi yapacağız.”

Kurum’un açıklamaları şöyle:

“HER PROJEDE ÇEVREYİ NASIL KORURUZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

  • “Yapacağımız her projede doğayı, çevreyi nasıl koruruz, gelecek nesillere nasıl aktarırız diye düşünüyoruz. Salda Gölü ziyaretimizde vatandaşlarımızın alana ilişkin şikâyetleri ile karşılaştık.

295 KİLOMETREKARELİK ALANI ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ İLAN ETTİK

  • Günlük ihtiyaçlarını giderecekleri alanların olmadığı tespitini yaptık. Şu an itibariyle bu alana hiçbir şekilde araçlar giremiyor. 295 kilometrelik alanı özel çevre koruma bölgesi ilan ettik. Bina yapamazsınız, asfalt dökemezsiniz. Beton dökülmesine izin vermeyeceğiz. Kaçak yapıları yıktık, yapılaşmaya izin vermeyeceğiz.

DUŞ ALANLARI MESCİT, GÜNLÜK İHTİYAÇLARI GİDEREBİLECEK ALANLAR YAPILACAK

  • Millet bahçesi projesi içinde vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını giderebileceği duş alanları, mescit, tuvaletleri dışında bir şey yapmayacağız. Yürüyüş yolu dahi yapılmayacak. Salda Gölü için hassasiyeti olan herkese teşekkür ederim. ”