arama

Gaziantep’te Trafik Eğitim Parkı Kuruldu

  • refahgazetesi refahgazetesi

Gaziantep’te trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması, yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile başlatılan kampanya kapsamında Şehit Nafi Kıvanç İlkokulu’nda Trafik Eğitim Parkı kuruldu.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehit Nafi Kıvanç İlkokulu Trafik Eğitim Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Gül, çocukların park sayesinde uygulamalı derslerle trafik eğitimi aldığını söyledi. Bu yaştaki çocuklarda trafik bilincinin oluşmasının önemli olduğunu belirten Gül, şöyle konuştu:

“Artık velilerimizin çocuklarını okula getirmek, yolun karşısına geçirmek için gidip gelmesini gerektirebilecek bir durum olmaması gerekir. Önceden okullarımızda bizlere önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakarak geçmemiz öğretilirdi. Burada sorumluluk yayaya aitti. Yeni kanunda yapılan değişiklik çok açık ve net. Kavşaklarda, trafik lambasının olmadığı yaya geçitlerinde, aynı zamanda da trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini ve yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak. Yayanın geçmesini bekleyecekler, ardından da kendi yolculuklarına devam edecekler. Trafik Eğitim Parkı’nda önce teorik eğitim, ardından ışıklarda nasıl hareket edilir, karşıdan karşıya nasıl geçilir, yaya gördüğünde ne yapılmalı gibi trafik konularında uygulamalı eğitimler veriliyor.”