arama

Küresel Piyasalar: Dolar “Fed” sonrasında tırmandı, hisseler kayıplarını azalttı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • refahgazetesi refahgazetesi

ABD Doları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın uzun sürecek bir genişleme döngüsü beklentilerine karşı uyarıda bulunmasının ardından Asya’daki işlemlerde tırmandı. Hisse senetleri geriledi, özellikle Japonya hisseleri yenin düşüşünde etkili oldu.

Japonya’da gösterge endeks sert düşüşle açılmasının ardından yenin düşmesiyle kayıplarını azalttı. ABD hisse senedi vadeli kontratları geriledi. S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 düştü. Ancak endeks, Powell’ın faiz indiriminin devamı gelme ihitmalini yok saymadığını da söylemesinin ardından gün içi düşüğünden daha yüksek seviyede kapattı. ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi Fed toplantısı sonrasındaki yükselişini geri verdi. Hong Kong, Çin ve Avustralya hisseleri düştü. Kore hisseleri yükseldi. Ham petrol fiyatları geriledi. Dolar iki ayın yükseğini gördü.

S&P 500 Endeksi Powell’ın basın konferansında Fed’in çeyrek puanlık faiz indirimini “orta vadeli politika ayarlaması” olarak nitelemesinin ardından Çarşamba yüzde 1.8 düştü. İki Fed yetkilisi faiz indirimine karşı oy kullanarak politikadeğişikliğine gidilmemesi tarafında kaldı. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter iletisinde faiz indiriminin miktarı nedeniyle “Powell bizi hayal kırıklığına uğrattı.” dedi.

Fed fonlama vadeli kontratları öncesinde üç kez çeyrek puanlık faiz indirimine gidilmesini bekleyen piyasaların dünkü toplantının ardından artık daha az faiz indirimini fiyatladığı gösteriyor. Faiz indirimi döngüsü beklentileri hisse senetlerini zirveye taşırken 10 yıllıkların faizini yüzde 2’nin altına çekmişti. Powell’ın Fed’in genişleme için veriler uygun olmadığı sürece aceleci davranmayacağının sinyalini vermesi sonrasında volatilite arttı.

Aralarında Ellen Zentner’in de bulunduğu Morgan Stanley analistlerinin müşteri notunda “Bu tam olarak şahin bir faiz indirimi. Küçük bir indirim, karara muhalif oy çıkması, Powell’ın basın konferansı piyasaları hayal kırıklığına uğrattı ve beklentimizin altında gerçekleşti.” ifadesi yer aldı.

Fed’in geride kalmasıyla birlikte yatırımcıların dikkati açıklanmaya devam eden bilançolarda olacak. Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verisi ve ticaret gelişmeleri de gündemdeki önemli gelişmeler arasında bulunuyor. ABD’li ve Çinli müzakereciler ticaret konusu için Eylül başında bir araya gelmeyi planlıyor.

Tahviller

Japonya’da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 14:12’de fazla değişmedi. Endeksin gün içi kayıpları yüzde 0.8’e kadar yükseldi.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 düştü.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.7 geriledi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 azaldı.
S&P 500 Endeks vadelileri fazla değişmedi. Dayanak endeks Çarşamba yüzde 1.1 ile 31 Mayıs’tan beri en sert düşüşünü kaydetti.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.

Döviz

Japon Yeni yüzde 0.4 düşüşle dolar karşısında 109.17 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında 6.9074’ten işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Euro/Dolar  paritesi yüzde 0.2 düşüşle 1.1052’den alıcı buldu.
Sterlin yüzde 0.2 gerileyerek dolar karşısında 1.2131’e indi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 bp yükselerek yüzde 2.04’e geldi. 2 yıllıkların faizi 1 bp artarak yüzde 1.88 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 1 bp artarak yüzde 1.20’ye yükseldi.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1.2 değer kaybederek varili 57.87 dolara indi.
Altın yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,409.38 dolardan işlem gördü.

Kaynak: bloomberght.com

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.