arama

Putin: ABD orta menzilli füzeler geliştirirse Rusya da aynısını yapacak

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • refahgazetesi refahgazetesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilen ABD’ye rest çekti, “ABD’nin orta menzilli füzeler geliştirmesi halinde Rusya da aynısını yapmak zorunda kalacak” dedi.

ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) resmen çekildiğini açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin kararına yaptığı yazılı açıklamayla karşılık verdi.

SORUMLULUK AMERİKAN TARAFINA AİT

Putin, “ABD’nin orta menzilli füzeler geliştirmesi halinde Rusya da aynısını yapmak zorunda kalacak. Rusya, ABD’nin INF’den uydurulmuş gerekçelerle tek taraflı olarak çekilmesinin, silah kontrolü alanındaki ana belgelerden birinin hükmünü yitirmesinin dünyadaki durumu çok ciddi biçimde zorlaştırdığını, herkes için önemli riskler doğurduğunu üzülerek ifade etmek zorundadır. Sorumluluğun Amerikan tarafına ait olduğunun altını çiziyorum” dedi.

TİTİZLİKLE İZLEME TALİMATI

ABD’nin yıllardır sürdürülen çabaları boşa çıkardığını söyleyen Putin, “Oluşan durum nedeniyle Rusya Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Dış İştihbarat Servisi’ne (SVR) ABD’nin kısa ve orta menzilli füzeler geliştirme, üretme ve yerleştirme konusunda bundan sonra atacağı adımları titizlikle izleme talimatı veriyorum” diye konuştu.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.