arama

Süleyman Soylu’dan mülteci açıklaması

  • refahgazetesi refahgazetesi

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’deki Suriyelilerin demografik yapıyı değiştireceğine inanmadığını söyledi.

“Bu meseleyi tahrik edenlerin başında FETÖ geliyor” diyen Soylu, Türkiye’nin bir göç sağanağı ile karşı karşıya olduğunu belirterek bu durum istismarının önüne geçmek için iletişim ve istişare kanallarını sonuna kadar açtıklarını söyledi. 

Göçmenlere Avrupa kapısının açılmasının Türkiye’yi büyük bir göç yolu haline getireceğine dikkati çeken Soylu, Suriyelilerin zorla geri gönderilmesinin de söz konusu olmadığını, geri dönüşlerin gönüllülük temelinde olduğunu belirtti.

Bir gazeteye açıklama yapan Soylu şunları kaydetti: ”Türkiye’de geçici koruma statüsüne sahip 3 milyon 639 bin 284 Suriyeli var. Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde aldığı toplam göçmen sayısı, Suriyeli rakamı dahil 5,7 milyon kişidir. Daha önce yaşamadığımız  bir şeyi yaşıyoruz. Ekonomik sebeplerle göç, zaten tüm dünyada belli bir ölçekte var olan bir şeydi. 

Oysa Türkiye sınırına birdenbire yüz binlerce insan daha çok para kazanmak için koşmadı. Bu insanlar net şekilde ölümden kaçtılar. Ölümden kaçanlar bir aks oluşturdu. Türkiye’nin ve dünyanın bugün maruz kaldığı kitlesel göç hareketinin belirleyicisi ekonomi değil, oluşturulan terör ve şiddet ortamıdır.”

Soylu açıklamasının devamında şöyle dedi: “Düzensiz göçle mücadele ediyoruz. Günde ortalama 2 bin kaçak göçmen yakalanıyor. 2017’de 175 bin 752, 2018’de 268 bin düzensiz göçmen yakaladık. Bu yıl, 29 Temmuz itibarıyla düzensiz göçmen yakalamada 177 bin 654 rakamındayız. 

2017’yi geçtik. 300 bini de aşacağız, öyle görünüyor. Küresel anlamda da maruz kaldığımız baskı azalıyor değil. Geçen yıl İstanbul’da 28 bin, yılbaşından bu yana 35 bin,12-31 Temmuz arasında 12 bin 474 kaçak göçmen yakalandı.”