arama

Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası Renkli Görüntülere Sahne Oldu

  • refahgazetesi refahgazetesi

Artvin’de bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası, kentin doğal güzelliğiyle bilinen bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda yapıldı.

Kentte iki asırlık boğa güreşleri geleneğini yaşatmak amacıyla Artvin Boğacılar Spor Kulübü tarafından düzenlenen güreşlere Artvin, Rize, Muğla, Aydın, Erzurum, Antalya, İstanbul, Bursa illerinden getirilen ağırlıkları 700-950 kilogram arasında değişen 56 boğa katıldı.

Başboğa sahibinin 15 bin lira ile ödüllendirildiği güreşlerde toplamda 120 bin lira ödül dağıtıldı.

Güreşlerin en prestijli kategorisi olan “pehlivanlar baş kategorisi” finalinde, güreşlere Muğla’dan katılan İsmail Otcu’ya ait Demir Yankov isimli boğa ile Ayberk Arıcı’ya ait Yıldırım isimli boğa karşı karşıya geldi.

Arıcı’ya ait Yıldırım isimli boğa, Demir Yankov’u yenerek Türkiye şampiyonu oldu.

Vatandaşlar kıyasıya güreşen boğaların mücadelesini büyük heyecanla izlerken arena dışında sahibinin elinden kaçan bir boğa da paniğe neden oldu.

Şampiyona güreşlerin ardından ödül töreni ile sona erdi.

Şampiyonayı Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Milletvekili Erkan Balta, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Artvin Belediye Başkan Vekili Cüneyt Öztürk, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt ve çok sayıda vatandaş izledi.